Ekonomi

Binance CEO’sunun dolar dışı stabilcoinler hakkındaki yorumu

Binance CEO’su Changpeng Zhao, kripto endüstrisinin sabit parası ABD dolarına sabitlendi BUSDGelecekte, karşı son eylemlerin ardından; euro, yenveya Singapur dolarıKendisine sabitlenmiş sabit paraları kullanmaya başlayacağını söylüyor.

14 Şubat’ta bir Twitter Spaces etkinliğinde konuşan “CZ” olarak da bilinen Binance CEO’su, bunun kripto endüstrisinin paha biçilmez standardı olduğunu söyledi. Amerikan Doları Bunun yerine altın kullanımıyla ilgili bir soruyu yanıtladı. Cz, altın kullanmanın ‘mantıklı’ olduğu konusunda hemfikirdir. Bu değil “Çoğu insanın harcamaları hala fiat para birimlerinde. Bu nedenle çoğu insan yatırım getirisini dolar cinsinden hesaplıyor, bu nedenle ABD doları destekli stablecoin’ler hâlâ değerli.”söz konusu.

Bununla birlikte Zhao, ABD hükümetinin ABD doları stabilcoinlerine karşı son eylemlerinin, küresel kripto endüstrisinin stabilcoinleri desteklemek için euro, yen ve Singapur doları gibi diğer para birimlerine güvenmesine yol açacağını savundu:

Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya göre, algoritmik stablecoin’ler kripto ekosisteminin geleceğinde daha büyük bir rol oynayabilir.

Cz, algoritmik stablecoin ile Kripto para birimlerinin ileriye dönük kripto ekosisteminde daha büyük bir rol oynayabileceğini söyledi. Bununla birlikte, algoritmik stablecoin’lerin fiat destekli stablecoin’lerin sahip olmadığı “içsel risklere sahip olacağı” konusunda da uyardı. Binance CEO’suna göre, bu riskler kullanıcılara şeffaf bir biçimde açıklanmalı ve prestijli para destekli stablecoin’in rezervleri de açıklanmalıdır. Bu durumda ” Kullanıcılar, neler olup bittiğine çok net bir şekilde karar verebilir ve hangi stablecoin’leri tutmak veya kullanmak istedikleri konusunda kendi kararlarını verebilirler.”

Binance CEO’su bu konuşmaları, SEC’in ABD doları sabit koini Binance USD’yi (BUSD) ABD hükümleri uyarınca kayıt dışı bir “menkul kıymet” olmakla suçlamasından bir gün sonra yaptı.

Algoritmik Stablecoin TerraUSD(UST) Mayıs ayında ABD dolarına olan çıpasını kaybederek yatırımcılara 20 milyar dolardan fazla zarar verdi.

Bu makale ilk olarak Paranfil’de yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu