Ekonomi

Hakkari Entegre Katı Atık Tesisi Yıl Sonunda Açılacak

Hakkari’de çöp sorununu çözmek amacıyla inşaatına başlanan Entegre Katı Atık Tesisi’nin önümüzdeki ay hizmete girmesi bekleniyor.

Büyük çoğunluğu Avrupa Birliği (AB), Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İl Özel İdaresi Katı Atık Yönetimi Derneği ve Hakkari’deki belediyeler tarafından finanse edilen ve Hakkari’de 43,4 hektar alan üzerine inşa edilen tesis, Akçalı-Bağışlı köylerinin ortası tamamlandı.

Çukurca Belediye Başkanı ve Katı Atık Yönetimi Derneği Başkanı Ensar Dündar, Hakkari Katı Atık Derneği Müdürü Mesrur ​​Demir ve yüklenici firma yetkilileri tesiste incelemelerde bulundu.

Dündar, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hakkari Entegre Katı Atık Tesisi inşaatının yüzde 99’unun tamamlandığını söyledi.

Tesisle kentteki çöp sorununun çözüleceğini belirten Dündar, “İlimize ve ilçelerimize hayırlı olsun. Bu tesisle Hakkari çöp sorunundan kurtulacak. Çöplerimiz şubat ayından itibaren tesisimize gelecektir. Aralık. Burada işlendikten sonra düzenli olarak depolanacak.” söz konusu.

Demir, tesiste toplama, ayırma, katı atık sterilizasyonu, düzenli depolama ve sızıntı suyu depolama bölümlerinin bulunduğunu belirtti.

Tesisin kentin en değerli projelerinden biri olduğunu vurgulayan Demir, “Yaklaşık 30 milyon euroluk bir bütçesi var. Bunun yüzde 85’i Avrupa Birliği tarafından finanse ediliyor. Geriye kalan kısım ise MEB tarafından karşılanacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ve birliğimiz. Tesisin işletmeye alınması 1 Aralık 2023’te başlayacak.” “Bu tarihten itibaren tüm il, ilçe, belde ve köylerden gelen çöpler tesisimize kabul edilecek. Geri dönüşüme göndereceğiz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu