Haber

İran Cumhurbaşkanı: Döviz piyasasında çalkantıya düşmanlar neden oldu

TAHRAN, 3 Mart (Xinhua) — İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ülkenin döviz piyasasındaki son “türbülansın” “düşmanlar tarafından yönetildiğini” ve “başarısızlığa mahkum” olduğunu söyledi.

Reisi, Perşembe günü güneydeki Buşehr vilayetinde halka açık bir toplantıda yaptığı açıklamada, düşmanların İran’ın ilerlemesini engellemek için “komplolara ve provokatif eylemlere” başvurduğunu, çünkü İran halkının “bağımsız ve özgür” yaşamasını istemediklerini söyledi. İran Cumhurbaşkanlığı web sitesi. .

Reisi, düşmanların İran’ın bilim ve teknolojideki ilerlemesini engellemek için İran pazarında ve ekonomisinde “kargaşa” yarattığını vurguladı.

Reisi, İran’ın yeterli döviz rezervine sahip olmadığı yönündeki “düşmanların iddiasını” reddederek, ülkenin döviz rezervlerinin “yeterli” olduğunu söyledi.

İran para birimi Pazar günü ABD doları karşısında tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi ve 1 ABD doları 600.000 İran riyaline ulaştı. Riyal Perşembe günü toparlandı ve 1 ABD doları 540.000 riyalden işlem gördü.

İranlı yetkililer döviz piyasasındaki karışıklığı “düşmanların oyunlarına” bağladı.

İran’ın petrol ihracatını, bankacılık sektörünü ve İran ekonomisinin diğer alanlarını hedef alan ABD yaptırımları, Washington’un dünyanın önde gelen ülkeleri arasında Tahran ile 2015 nükleer anlaşmasından çekildiği Mayıs 2018’den bu yana yoğunlaştı.

habermihalgazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu