Haber

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Ukrayna itirafı

Ukrayna meselesinin de ele alınacağı Brüksel’deki AB Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde açıklama yapıyor. Stoltenberg, ” Savaş alanlarında zor bir durum ortaya çıktı, bu nedenle Kiev’e yardımımızı daha sürdürülebilir ve yaygın hale getirmek artık daha da değerli.” söz konusu.

Rusya’nın kazanan taraf olmaması ve Ukrayna’nın bağımsızlığını savunması gerektiğini kaydeden Stoltenberg, Kiev’e destek vermeye devam etmenin NATO ülkelerinin çıkarına olacağı mesajını verdi.

‘Ukrayna barış anlaşmasının şartlarına kendisi karar verecek’

Ancak Stoltenberg, Ukrayna’nın hangi kurallar çerçevesinde müzakere edeceğine ve barış anlaşması imzalayacağına karar vereceğini söyledi.

Ukrayna, müzakereler için hangi koşulların kabul edilebilir olduğuna ve daha da önemlisi bir anlaşma için hangi koşulların kabul edilebilir olduğuna kendisi karar verecek” dedi Stoltenberg, NATO ülkelerinin sorumluluğu Kiev’i desteklemektirÖyle olduğunu kaydetti.

Stoltenberg, müzakere şartlarının ne kadar kabul edilebilir olacağının İttifak ülkelerinin sunacağı yardıma bağlı olduğunun altını çizdi.

‘Baltık Denizi’ndeki varlığımızı güçlendirdik’

Stoltenberg, NATO’nun Kuzey Akımı gaz boru hatları ve Finlandiya ve Estonya’yı birbirine bağlayan Baltık bağlayıcı boru hattıOlayların ardından Baltık Denizi’ndeki varlığını güçlendirdiğini belirtti.

Stoltenberg, deniz ve hava devriye faaliyetlerini genişleterek Baltık ve Kuzey denizlerindeki varlıklarını güçlendirdiklerini belirterek, ” NATO şu anda kritik altyapıların ve denizcilik altyapısının korunmasını güçlendirmek amacıyla Birleşik Krallık’ta bir deniz komuta merkezi kurma sürecindedir. Bu amaçla 2023 yılında NATO ve Avrupa Konseyi’nin girişimiyle bir çalışma kümesi kuruldu. Küme durum değerlendirmesine ilişkin raporlarını sundu, biz de onların önerilerini uygulamaya çalışıyoruz.” söz konusu.

karpuzlu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu