Haber

Özbekistan’da Hat Eserleri Sergisi

ANKARA (İGFA) –Hat Standı, İslam medeniyetinin izlerini gönül coğrafyasının sokaklarına taşıdı.

Albayrak Kümesi’nin Türkiye sınırları dışında düzenlediği Karikatür Çalışmaları Standı, TİKA iş birliğiyle Gönül Coğrafyamızın kadim modülü Özbekistan’da ağırlandı.

23 Eylül tarihine kadar Taşkent Sanat Galerisi’nde sergilenecek eserler, sınır sanatına ilgi duyan sanatseverleri bir araya getirecek.

12 Eylül’de gerçekleştirilen serginin açılışına Türkiye’nin Özbekistan Büyükelçisi Olgan Bekar, Albayrak Medya Satış ve Pazarlama Genel Müdürü Abdullah Hanönü, TİKA Taskent Koordinatörü Ali İstek Tezcan, Özbekistan Kültür Bakanı Danışmanı Shavkatjon Zokirjonovich, Özbekistan Gazetecilik ve Gazetecilik katıldı. Kitle İletişim Üniversitesi Rektörü Herzodxon Qudratxo’ja, Albayrak Grubu. Kurumsal İletişim Koordinatörü Esad Sivri ve Albayrak Grubu Teknoloji Koordinatörü Erdal Nalbant katıldı.

Hat sanatının en önemli örnekleriyle Özbekistan’daki sanatseverlerin dikkatini İslam sanatının güçlü mirasına çekme fırsatı sunan stant, iki ülke arasındaki kültürel bağların güçlendirilmesini hedefliyor.

ÖZBEKİSTAN VE YURT DIŞINDA HAT ESERLERİ STANDI AÇILDI

Albayrak Kümelenmesi’nin 9 yıldır düzenlediği ve her yıl farklı bir temayla hazırlanan Sınır Eserleri Standı, bu yıl Türkiye’de Kalima-i Tevhid temasıyla düzenlendi.

İstanbul, Balıkesir, Ankara, Trabzon, Erzurum, Kayseri ve Gaziantep gibi şehirlerde sanatseverlerle buluşan sergi, artık gönül coğrafyalarına da uzanıyor.

Türkiye’de 6350 km kat edilecek 25 farklı eser, İslam Kültürünün izini sürecek ve İslam Birliği çerçevesinde farklı kültürleri ortak paydada buluşturacak. “Ey Müminler” temasıyla hazırlanan eserlerde usta hattatların özgün yorumları yer alıyor.

habermecitozu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu